Valašský HRB – návrat Zbyňka CYPRY do závodů

0

Rozhovor s jedním z našich nejlepších závodníků na tratích Ultra Trailu nebo Ultra SkyMarathonu. Po ročním boji se zraněním, jak říká, začíná od nuly.

Jeho první oficiální závod v ultraběhání byla v roce 2010 Beskydská sedmička. Hned následující rok posbíral několik neuvěřitelných úspěchů  – vyhrál B7, Pražskou Stovku, byl druhý na 5BV a v  Horské výzvě  získal dvě druhá místa (Jeseníky a Krkonoše). V roce 2012 se stal Zbyněk absolutním vítězem LH24 – během 24 hodin se mu podařilo na Lysou horu vystoupat celkem 14 x (zvládl tak celkem 9800 výškových metrů a téměř 170 km), vyhrál Krkonošský Survival, soupeře porazil i v Horské výzvě Jeseníky, na B7 skončil ten rok po zranění druhý.

V roce 2013 se stal členem skyrunningové reprezentace a na ME  v italském Canazei se zúčastnil závodu Trans D´Havet, který měří 80 kilometrů a má celkové převýšení okolo 5 500 metrů. Doběhl jako nejlepší z českých běžců na 20. místě.

V roce 2013 absolvoval i jeden z nejslavnějších ultratrailů světa Ultra-Trail du Mont-Blanc ve francouzském Chamonix. Náročnou trať 168 km / 9600 m+. absolvoval za 32:05:05 hodin.

Další úspěchy:

2013

ME ADVENTURE RACE POLSKO – 4. místo (Kroutilová, Petreček, Kurz) – nejlepší tým z ČR
KRKONOŠSKÝ SURVIVAL – 2. místo (Kotyk, Štryncl)
HORSKÁ VÝZVA Jeseníky – 1. místo (Vabroušek)
HORSKÁ VÝZVA Šumava – 1. místo (Vabroušek)
HORSKÁ VÝZVA celkově 1. místo
VALAŠSKÝ HRB – 5. místo
NÍZKOTATRANSKÁ STÍHAČKA – 4. místo (Filipec)
HOSTÝNSKÁ OSMA – 7. místo/ 3. místo v kategorii
UTMB Ultra-Trail du Mont-Blanc – 174. místo – nejlepší český výsledek v dosavadní historii
BESKYDSKÁ SEDMIČKA – 2. místo kategorie SPORT (Vabroušek)
5BV – 1. místo (Tomáš Svoboda)
PRAŽSKÁ STOVKA – 3. místo

2014

LH24 – 2. místo/ 1. místo v kategorii
NÍZKOTATRANSKÁ STÍHAČKA – 1. místo (Tomáš Svoboda)
VALACHIARUN – 2. místo/ 1. místo v kategorii

Autor fotografie: Peter Verček

Zbyňku, jaké byly tvé běžecké začátky?

-Nikdy jsem nebyl běžec specialista, ale lákaly mě závody v horách. Ocitl jsem se v prostředí ULTRATRAILU mimo plán, všechno to nastartovala Beskydská sedmička. První úspěchy byly motivací do dalších závodů.

Věnuješ se mnoha sportů – kolo, in-liny, horolezectví, plavání….co je pro tebe největší „srdcovka“?

– Kolo, box a in-liny, plavání na posledním místě. Zavřený v bazénu trpím.

Který závod byl tvůj nejtěžší?

-Nejtěžší byl parametry UTMB, ale z mého pohledu je největší masakr 24 hodin na Lysé hoře (LH24)

Kterého ze svých úspěchů v běžecké kariéře si zatím ceníš nejvíc?

-Těžko vypíchnout jeden z toho množství, každý dokončený závod je svým způsobem vítězství. Největší zážitek byl na vítězné B7 s Honzou Kotykem. První velká bedna na frenštátském náměstí blízko rodné Kopřivnice, byla hodně emotivní záležitost.

Kolik toho naběháš za týden?

-Zásadně si nevedu deník. Trénuju pocitově, když o něco jde, točím klidně kolem 200 km za týden.

A kolik hodin týdně věnuješ dalším sportovním aktivitám?

-Manželka říká, že hodně!

Vyzkoušel sis i adventure racing. Závodění v týmu je určitě jiné, než když běžíš jen sám za sebe. Jak moc se liší příprava na takový závod? Máte čas na společné tréninky?

-Příprava je v podstatě podobná, dát dohromady tým a společně trénovat je asi to nejtěžší z AR. Moc se to většinou nedaří a improvizuje se.

Máš rád těžké terény – co je pro tebe snazší: sbíhání nebo vybíhání kopců?

-Kopce a terén mám rád obecně. Poměr seběh výběh bych nechal 50:50.

Býváš někdy před závodem nervózní?

-Spíš ne, dokonce jsem byl párkrát tak v klidu, že jsem zmeškal start. Mám heslo poslední na startu, první v cíli.

Když během závodu přijde krize, co ti pomáhá ji překonat?

-Zkušenosti a hlava. Pozitivní mysl je velký díl úspěchu.

Čím při závodě doplňuješ energii?

-Základ tvoří energetické gely, ale chutím se meze nekladou. Nepohrdnu ani pivem a párkem.

Během extrémně dlouhých závodů musíš řešit i nedostatek spánku. Co ti pomáhá na zahnání únavy?

-Nemám v tomto problém, mozkové stimulanty nepoužívám. Když je nejhůř, zaspívám si.

Nejoblíbenější pozávodní jídlo/pití?

-Pivo, maso jakékoliv.

Co se týká běžeckého vybavení, zkoušíš rád novinky, nebo máš své oblíbené odzkoušené značky?

-Vyzkoušel jsem všechny rozšířenější značky.  Jsem už několik let pod křídly ADIDASU.

Kolik párů běžeckých bot máš? Dá se říct, že máš nějaké „nejoblíbenější“?

-Nemám je spočítané. Momentálně jsou pro mě nej BOOSTY.

Jaké používáš běžecké hole? Sporttester?

-Hole FIZAN CARON, sporttester GARMIN fenix.

Co nejraději děláš, když nesportuješ?

-Doháním vše ostatní, co normálně nestíhám.

Loni tě zastavilo zranění. Co se stalo?

-Šlacha v chodidle řekla ne, a postupně to vykecala všem ostatním šlachám až po kotník. Roční boj a začátek od nuly.

Teď se vracíš zpátky a tvým prvním větším závodem bude Valašský Hrb. Ptát se tě, kterou z tratí poběžíš, asi nemusím – bude to určitě nejdelší , 50 km J. Běháš někdy i kratší závody?

Valašský Hrb, nebude první, ale první u nás na Valašsku, těším se na domácí trasu s nádherným výhledem. Jestli bude počasí, bude to jeden z nej kochacích podniků. Už 50km je na mě krátkých, kratší spíš výjmečně.